Перші кроки до МСФЗ: досвід компанії 4Service

Стаття видання “МСФЗ в Україні” №12, 18 травня 2015

Як говорить давня китайська приказка: навіть шлях у тисячу років починається з першого кроку. Найчастіше перші кроки незвіданими дорогами виявляються досить складними. І для тих, хто наважився стати на стежку впровадження МСФЗ, корисними можуть виявитися “дорожні замітки” тих, хто вже повним ходом крокує по ній.

ifrs1Сьогодні в гостях у видання “МСФЗ в Україні” фінансовий директор компанії, що надає послуги таємних покупців, 4Service Group – Андрій Сисоєв, який погодився розповісти читачам про їхні перші кроки до МСФЗ.
Андрій Сисоєв: По-перше, дякую, що запросили. Щиро приємно поділитися досвідом. Хочеться бути гранично конкретним і корисним у коментарях, аби виділений час для прочитання приніс користь вам і вашій компанії.

Для чого Вам звітність МСФЗ?

АС: Це найправильніше і найперше запитання, яке необхідно поставити перед тим, як рухатися в напрямку до МСФЗ. У нашому конкретному випадку необхідно було знайти одну мову для консолідації звітності всіх країн, в яких ми ведемо бізнес і в яких у нас відкрито представництва.

Тобто перш ніж рухатися до МСФЗ, запитайте себе: для чого і яких конкретних результатів ви бажаєте досягти?

Що стало стимулом для переходу на МСФЗ?

АС: Можна сказати, що в нашому випадку перехід на МСФЗ був зумовлений низкою причин. Умовно я б виділив їх у дві групи – зовнішні та внутрішні. Оскільки наш бізнес представлений у Західній, Центральній, Східній Європі та Середній Азії, нам дуже важливо “спілкуватися однією мовою” для адекватної консолідації. Крім цього, переходу на МСФЗ сприяла оптимізація групи компаній, а також бажання акціонерів.

Чи можна схематично описати кроки до МСФЗ?

АС: Можна. Я б виділив 5 основних послідовних кроків:

1. Написання живої облікової політики, яка описує бізнес-процеси вашого бізнесу відповідно до Стандартів МСФЗ.

2. Прийняття рішення про те, в якому програмному середовищі вести облік з МСФЗ: чи трансформувати через таблиці в Excel або через доопрацювання вашої програми обліку.

3. Усвідомлення та формалізація:

– бізнес-процесів відповідно до МСФЗ,

– процесу передачі відповідальності та

– виділення точок контролю.

4. Навчання співробітників працювати по-новому.

5. Оцінка результатів діяльності компанії за даними звітності.

ifrs1-2

Якими були найперші враження від початку освоєння МСФЗ?

Андрій Сисоєв: Я б сказав, що найбільше враження на мене справило не освоєння МСФЗ як таке, а той факт, що в кожній країні нашого бізнесу є проблематика їх кореляції з національними стандартами. Так чи інакше з МСФЗ доводилося зустрічатися досить часто, а от питання, як суміщати облік у різних країнах в рамках групи, – були дійсно з розряду “вражаючих”.

І як? Знайдено рішення?

Андрій Сисоєв: Безумовно! У рамках групи вже вироблені певні стандарти і політики. Але цей процес – безперервний. Ми постійно розвиваємося, “притираємося”, міняємося і, відповідно, приймаємо нові рішення в міру виникнення нових запитань.

З чого починався безпосередній перехід на МСФЗ?

Андрій Сисоєв: З вироблення облікової політики, як ми обговорили раніше, і побудови системи координації інформаційних потоків. Важливість коректного потоку інформації для управління варто особливо відзначити. До речі, також підкреслю, що перехід на МСФЗ був тісно пов’язаний і з цілями управлінської звітності. Значна увага приділялася “оповіщенню” і “роз’яснювальній роботі на місцях”. Вироблені позиції ми фіксуємо у так званих аналітичних записках у примітках до облікової політики.

Чи багато труднощів виникало?

Андрій Сисоєв: Складно сказати багато це чи мало, як кажуть, все відносно. Одне можу сказати – нічого страшного або надприродного у переході на МСФЗ немає. Тут головне визначитися з цілями. Далі, як з кожним масштабним завданням – очі бояться, а руки роблять.

Як вирішувалося питання автоматизації?

Андрій Сисоєв: Ми не стали “винаходити велосипед” і вдаватися до індивідуальних програмних рішень. Зараз ми користуємося “традиційним” обліковим ПЗ з необхідними доопрацюваннями. Однак цей процес динамічний і ми, звичайно ж, стежимо за новинками і розглядаємо інструментарій на перспективу.

Можете поділитися з читачами інформацією про вартість переходу на МСФЗ?

Андрій Сисоєв: Можу! Звичайно, що “ціна цього щастя” була одним із ключових запитань для розгляду. Для себе ми визначили два можливі шляхи реалізації – зовнішній консалтинг або залучення профільного спеціаліста у штат. Ретельно зваживши і підрахувавши витрати в обох напрямках, дійшли висновку про доцільність саме “штатного” варіанта. Безумовно, ми користуємося зовнішньою консультаційною підтримкою і плануємо подальше тісне співробітництво. Проте зараз ми фіналізуємося в питанні закриття відповідної кадрової позиції. До слова, сьогоднішня ситуація на ринку праці в цілому дозволяє знаходити більш ніж гарні варіанти.

Як Ви оцінюєте перспективи подальшого розширення кількості вітчизняних респондентів МСФЗ-звітності?

Андрій Сисоєв: Я впевнений, що це лише справа часу – кожний “здоровий” бізнес росте. А вихід на зовнішні ринки без зрозумілої зовнішньому користувачеві звітності неможливий. До того ж перехід на МСФЗ навіть без “експансивних” прагнень сприяє побудові раціональних процесів і новій якості управління бізнесом.

Редакція видання “МСФЗ в Україні” дякує сьогоднішньому гостю за приділений час і надані відповіді.