МСФЗ та Інтегрована звітність: сучасне та майбутнє. Виклики українського бізнесу глобальному ринку

Стаття видання “Вісник МСФЗ” в Україні №19, 01 вересня 2015

 

У Львові 22 – 23 серпня традиційно відбулась міжнародна конференція циклу “МСФЗ та  Інтегрована звітність: сучасне та майбутнє”. Організаторами заходу виступили Національний банк України, Бізнес Освітній Альянс, Університет Банківської Справи Національного банку України (м. Київ) та BDO в Україні, а генеральним інформаційно-правовим партнером стала компанія “ЛІГА:ЗАКОН”.

Цього разу конференція була присвячена темі “Виклики українського бізнесу глобальному ринку” та відбувалася у формі зустрічі яскравих представників українського бізнесу з керівниками державного рівня, Національного банку України, європейськими колегами та лідерами міжнародних професійних організацій.

IMG_2041У рамках конференції було проведено панельні дискусії з найбільш важливих питань розвитку України, учасниками було оцінено глобальні виклики та ризики, а також визначено можливості для сталого розвитку бізнесу і створення цінності через управління.

Відкривала конференцію Олена Баришнікова, директор Business Educational Alliance. У своєму вітальному слові пані Олена висловила сподівання щодо плідної роботи конференції та побажала учасникам побільше позитиву в дискусіях.

Перша панельна дискусія пройшла у пошуках шляхів відродження українського бізнесу.  На думку модератора – Алли Савченко, президента BDO в Україні – наша країна має великий потенціал розвитку і якщо кожен використає його частинку у своїй щоденній праці, це допоможе Україні зайняти провідні позиції в світі.

Тенденції розвитку глобальних ринків та їх вплив на економіку України стали предметом виступу Євгена Пенцака, Ph.D., Lausanne University [Швейцарія], професора фінансів KMBS, наукового керівника програми Master of Banking and Finance KMBS. Спікер відмітив складнощі макропрогнозування у сьогоднішніх реаліях і  значний вплив глобальних тенденцій на економіку нашої країни. На його думку, найближчим часом лідером з найстабільнішою економікою лишатимуться Сполучені Штати Америки, а на вихід з нинішньої рецесії Європі знадобиться років 10. Політика активних запозичень, за словами спікера, не вирішує докорінно проблем, а лише дозволяє “купувати час”. Головними загрозами пан Євген вважає тенденції сповільнення ринку та економіки Китаю, що в першу чергу позначаться на країнах з економікою “сировинного типу”, до яких належить і Україна. Ще одна тенденція, на яку у виступі зверталась увага, це повернення золотом собі позицій “тихої гавані”. На фоні падіння інших сировинних ринків  золото потроху зростає. Зауваживши про збої в макроекономічній науці, тим не менш виступаючий взяв на себе сміливість озвучити власні відчуття щодо прогнозного рівня інфляції – 20 %, а також курсу долара на рівні 25 – 30 грн. за долар. Найбільш перспективною галуззю вітчизняної економіки Є. Пенцак назвав ІТ.

Про необхідність зміни макроекономічної політики України говорила Тамара Смовженко, д. е. н., ректор Університету банківської справи НБУ, у своїй доповіді-прогнозі “Макроекономічна політика України на 2014 – 2019 рр.”. Основним вектором такої політики має стати мета інтеграції в ЄС та відмова від стимулювання попиту. В своїй презентації пані Тамара також звертала увагу на важливість ефективного реформування податкової системи, необхідності побудови нової моделі соціальної справедливості та стимулювання самозайнятості.

Досвідом європейської компанії з розвитку виробничого бізнесу в Україні ділився Олександр Кузик, виконавчий директор компанії “Electrolux” в Україні та на Кавказі. Головним секретом успіху компанії на фоні системного падіння економіки пан Олександр назвав дві речі. По-перше, інвесторами український ринок завжди розглядався як нестабільний. Тому ще на етапі інвестування було закладено великі ризики і роботу вели саме з використанням набору стратегій для високоризикових проектів. Друга складова – постійна та системна робота з управління ризиками. Головними ж слабкими місцями вітчизняних підприємств, на його думку, є невисока якість продукції та невміння “себе продавати”. Також пан Олександр звернув увагу на непопулярність у нас онлайн-майданчиків, такого дієвого інструменту, що активно використовується у світі.

11IMG_1980Зараз час економістів і вони саме та рушійна сила, що допоможе Україні подолати економічні складнощі, – зауважила Людмила Супрун, голова правління Українського Фонду Миру, народний депутат України III та IV скликань, д. е. н., заслужений економіст України, у своїй доповіді про місце України в європейській та глобальних економіках.

Пані Людмила відзначила декілька основних світових тенденцій, що, на її думку, дають нашій країні прекрасний шанс. Так, зростання населення Землі – чудова нагода реалізувати наш агропотенціал, наші добутки й напрацювання у галузі медицини та науковий потенціал взагалі. Тенденція до постійного пришвидшення обміну інформацією у світі дає нагоду реалізуватися вітчизняному ІТ перш за все за рахунок створення інтелектуальних рішень у сфері концентрації інформації. Географічне розташування України на перетині основних транспортних потоків дає перспективи стати транснаціональним хабом Європи та світу.

Катерина Рафальська, яка представляла керівництво Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, розповіла про реформування відомства та поділилася планами регулятора на найближчу перспективу. Головна мета реформування – це незалежність регулятора, що забезпечить ефективну його діяльність та дасть змогу залучити висококваліфіковані кадри до роботи в НКЦПФР. Пріоритетними напрямками роботи и першочерговими завданнями Комісії наразі є корпоративна реформа, інфраструктурні питання, інституціональне інвестування та єдина держполітика у фінсекторі. Також, за словами пані Катерини, значна увага приділяється “чистці” фінансових ринків та розширенню пакета фінансових інструментів. Також у своєму виступі представниця регулятора відмітила напрацювання щодо підготовки законодавчої бази стосовно подальшого впровадження МСФЗ та МСФЗ-таксономії.

Цікавими були  виступи представників компанії “GFK Ukraine”. Так, Дмитро Яблоновський, голова відділу фінансових досліджень, ділився результатами досліджень тенденцій фінансового ринку та  пошуками відповіді на питання: як повернути клієнтів до банків. У свою чергу, презентація Андрія Свірського, керівника відділу Retail&Technology,  була побудована на результатах досліджень споживчих настроїв та бізнес-умов під назвою “Українська економіка – випробування на міцність”.

Другу панельну дискусію “Банки. Ризики. Фінанси. МСФЗ” модерувала Віра Ричаківська, заступник Голови Національного банку України 2011 – 2014 рр., і в цій частині конференції було розглянуто цілу низку важливих питань.

IMG_2255Про те, що означає для вітчизняних банків підписання Україною Угоди про європейську асоціацію, розповіла Наталія Самойлова, партнер, фінансовий сектор ПрАТ “Делойт енд Туш ЮСК”. Зокрема, пані Наталія нагадала про те, що близько 350 законодавчих актів має бути прийнято в рамках взятих Україною на себе зобов’язань, і з них біля 60 актів стосуються регулювання фінансового сектору.

Богдан Лукасевич, головний бухгалтер – директор Департаменту бухгалтерського обліку НБУ, поділився з присутніми результатами напрацювань регулятора у сфері впровадження МСФЗ у банківський сектор. Зокрема, пан Богдан зазначив, що головним досягненням вважає забезпечення підґрунтя для визнання даних бухгалтерського обліку як єдиної бази складання різних видів звітності (фінансової, управлінської, податкової, статистичної).

Головні тези виступу Б. Лукасевича:

  • Наявність відмінностей між вимогами нормативно-правових актів НБУ та МСФЗ у частині формування резервів під кредитні ризики була зумовлена як регуляторними вимогами, так і положеннями податкового законодавства.
  • Для забезпечення складання та оприлюднення фінансової звітності відповідно до МСФЗ банки використовували метод трансформації.
  • Зміни до Податкового кодексу України, що набули чинності з 01.01.2015, були рушійною силою до прийняття змін до нормативно-правових актів НБУ.
  • Розроблено та затверджено пакет нормативно-правових актів НБУ для методологічного забезпечення переходу на відображення в бухгалтерському обліку операцій банків відповідно до вимог МСФЗ, який запроваджується з 01.12.2015.
  • Розроблено та затверджено зміни до Інструкції про порядок складення та оприлюднення фінансової звітності банків України (постанова № 373), відповідно до яких банки складатимуть проміжну фінансову звітність за МСФЗ починаючи з 1 кварталу 2016 року.
  • Результат впровадження – забезпечення ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності відповідно до МСФЗ, що надасть користувачеві зрозумілу, достовірну, доречну інформацію.

Другий день виявився не менш насиченим. У рамках третьої панельної дискусії, модератором якої виступила Олена Баришнікова, учасники обговорювали тему сталого розвитку бізнесу та створення цінності через управління. Рецептами успіху поряд з експертами ділились представники провідних компаній України.

Діна Немирович, MBA, ACCA,  директор зі стратегії  ПАТ “Фармак”, розповіла про те, як правильні управлінські рішення дозволяють бути на два кроки попереду та навіть у часи кризи відкривати нові виробничі потужності.

Досвідом успішного масштабування бізнесу ділилась Юстина Неліп, партнер компанії “Ground Frost” (Польща). У своїй розповіді пані Юстина попередила також про те, які складнощі чекають на зростаючі бізнеси.

IMG_2386Тему масштабування бізнесу продовжив Олег Никулишин, генеральний директор  мережі аптек “D.S.” (ГК “Маркет Універсал”, м. Львів). Він також звертав увагу присутніх на ті складнощі, з якими стикається бізнес у часи зростання.

У своїй презентації пан Олег акцентував увагу на синхронність масштабу бізнесу та масштабу знань як запоруки успіху компанії. Постійне навчання та самонавчання у поєднанні з “включеністю” та дисципліною – головні складові його рецепту успіху.

Обговорювали в цій частині і успішне застосування на практиці теорії обмеження Голдрата, про яке розповів Дмитро Турло, бізнес-консультант, сертифікований міжнародний експерт з управління виробництвом і ланцюгом поставок за методикою ТОС, власник компанії “Business-Aid”.

Про удосконалення управлінського обліку в енергопостачальних компаніях присутні дізнавалися від Світлани Зубілевич, доц., к. е. н., консультанта, бізнес-тренера.

У свою чергу історією успіху нашої компанії “ЛІГА:ЗАКОН” з присутніми поділився керівник бухгалтерського напрямку Юрій Циганок. 

Завершував панельну дискусію Андрій Єлісєєв, керуючий партнер АФ “Контракти-Аудит”, бізнес-медіатор, член Національної асоціації медіаторів України, к. е. н., виступом про медіацію як виклик судовій корупції, нашому судочинству та нашій ментальності.

IMG_2103Далі захід продовжився у форматі практичних секцій. Одна з них була присвячена реаліям реформування податкового законодавства. Доповідачами виступили представники АФ “Контракти-Аудит”: головний фахівець Людмила Тимофеєва, керуючий партнер Володимир Блотнер та керівник юридичного департаменту Олександр Левітан.

Актуальні питання застосування МСФЗ у банківському секторі розглядалися на однойменній практичній секції представниками регуляторів та провідними експертами.

Про те, що нам дає та чого від нас вимагає перехід на МСФЗ, говорила Людмила Пахуча, партнер “PwC Audit”.

Новий погляд світового регулятора на класифікацію та оцінку фінансових інструментів з метою розкриття інформації у фінансовій звітності (МСФЗ 9) презентувала Юлія Студинська, партнер “E&Y”.

Доволі змістовним та наповненим практичними прикладами став виступ Людмили Снігурської, начальника відділу методології бухгалтерського обліку банківських операцій НБУ Департаменту бухобліку НБУ.

До речі, нам вдалося поспілкуватися з багатьма спікерами та учасниками більш детально, тож в наступних номерах чекайте на цікаві та змістовні інтерв’ю.